Έρευνα και αποτελέσματα σχετικά με τις σχέσεις των μαθητών, την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό

CategoriesΔΡΑΣΕΙΣΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Στο πλαίσιο της τρίτης ενέργειας της δράσης που αφορά τις σχέσεις μεταξύ μαθητών/ μαθητριών, συντάχθηκε ειδικό ερωτηματολόγιο, το οποίο συμπλήρωσαν ανώνυμα τα παιδιά του 2ου γυμνασίου Ιεράπετρας. Τα αποτελέσματα που προέκυψαν έχουν αποδοθεί σε γραφήματα και δίνουν μία ολοκληρωμένη εικόνα για τις σχέσεις που διατηρούν οι μαθητές του σχολείου, αλλά και για τον τρόπο που αντιλαμβάνονται και έχουν βιώσει τον σχολικό εκφοβισμό.

Οι εκπαιδευτικοί της ομάδας συνέταξαν ερωτηματολόγιο που αφορά τις σχέσεις των μαθητών, την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό. Τα ερωτηματολόγια μοιράστηκαν στους μαθητές και των τριών τάξεων του 2ου γυμνασίου Ιεράπετρας και η συμπλήρωση τους έγινε ανώνυμα.

Παρακάτω παρατίθεται το ερωτηματολόγιο που μοιράστηκε στους μαθητές:

Ερωτηματολόγιο

Ενώ στο επόμενο αρχείο θα βρείτε τα αναλυτικά αποτελέσματα της έρευνας:

Αποτελέσματα Έρευνας

Οι καθηγητές: Σφακιανάκης Δημήτρης, Χρύσα Ξουβερούδη, Βερυκάκη Κατερίνα, Ρώτα Μαρία