Σχέσεις μεταξύ μαθητών, 3η ενέργεια: Ευαισθητοποίηση και ενίσχυση της αυτοπεποίθησης των μαθητών

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού (6 Μαρτίου), την Τετάρτη 15 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκαν μία σειρά από δραστηριότητες στο σχολείο μας. Αρχικά οι μαθητές της Α΄ γυμνασίου παρακολούθησαν βίντεο με σχετικό περιεχόμενο, ενώ μετέπειτα σε συζήτηση που ακολούθησε είχαν τη δυνατότητα να ανταλλάξουν απόψεις και να προβληματιστούν. Ακολούθησε η βράβευση των νικητών και των συμμετεχόντων στον διαγωνισμό ποίησης που διοργανώθηκε από τους εκπαιδευτικούς με θέμα την ενδοσχολική βία. Παράλληλα, πραγματοποιήθηκε δράση από την εκπαιδευτικό Χριστίνα Καραγκεντσίδου και τους μαθητές από το Α5 τμήμα, με θέμα τη διαφορετικότητα. Ως αφόρμηση για την κατανόηση της έννοιας της διαφορετικότητας χρησιμοποιήθηκε το παραμύθι ?Σι Σου Ντο ή σε ένα ξεχασμένο πιάνο?, του Αντώνη Παπαθεοδούλου. Για τις ανάγκες της δράσης το εν λόγω παραμύθι τροποποιήθηκε. Συγκεκριμένα, παρουσιάστηκε σε μορφή power point και η αφήγησή του μετατράπηκε σε πρωτοπρόσωπη με κάποια διαλογικά στοιχεία. Τα παιδιά συμμετείχαν στην παρουσίαση, αναλαμβάνοντας ρόλους συγκεκριμένων πρωταγωνιστών του παραμυθιού. Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές για την έννοια της διαφορετικότητας. Όλα τα παιδιά είπαν την απόψή τους και την αιτιολόγησαν με επιχειρήματα. Ακολούθως, κάθε μαθητής έγραψε σε χαρτόνι που διανεμήθηκε από την εκπαιδευτικό τις σκέψεις του για τη διαφορετικότητα. Τέλος, όλοι μαζί έφτιαξαν τον τοίχο της διαφορετικότητας, δηλαδή ένα κολάζ με τις απόψεις των μαθητών, στο οποίο δόθηκε ο τίτλος ?Μιλάμε για τη Διαφορετικότητα?. Στη λήξη των εκδηλώσεων οι μαθητές της Α΄ γυμνασίου έφτιαξαν και δεύτερο τοίχο, στον οποίο εκτίθενται οι απόψεις τους στο ερώτημα τι θα έκαναν, αν αντιλαμβάνονταν ότι στο σχολείο υπάρχει συμμαθητής τους που είναι θύμα σχολικού εκφοβισμού. Στοιχεία από τις δραστηριότητες βρίσκονται στις φωτογραφίες και στον σύνδεσμο που ακολουθεί.

Μέλη της ομάδας: Μανώλης Μαραγκουδάκης, Κατερίνα Βερυκάκη, Ιωάννα Ζαμπέλη, Χριστίνα Καραγκεντσίδου, Μαρία Ρώτα.

ΒΙΝΤΕΟ – ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ