Είναι γνωστοί?μάθε το γιατί

CategoriesΔΡΑΣΕΙΣ

Η δράση «Είναι γνωστοί?μάθε το γιατί» δημιουργήθηκε με στόχο οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν προσωπικότητες/διάσημα πρόσωπα που γεννήθηκαν στην Ελλάδα και άφησαν το στίγμα τους, ο καθένας στο χώρο του, με τα επιτεύγματά τους. Οι προσωπικότητες με τις οποίες ασχολήθηκαν οι μαθητές/τριες είναι από το χώρο της πολιτικής, της λογοτεχνίας, της μουσικής, του αθλητισμού, της επιστήμης, των επιχειρήσεων. Για τις ανάγκες της δράσης δημιουργήθηκε μέσω της εφαρμογής thinglink ένας σύνδεσμος. Πατώντας το link, που δίνεται παρακάτω, κανείς βρίσκεται μπροστά στο χάρτη της Ελλάδος και βλέπει ταγκαρισμένο (καρφιτσωμένο) το εκάστοτε διάσημο πρόσωπο στη πόλη γεννήσεώς του. Επιλέγοντας κανείς πάνω σε κάποιο από τα πρόσωπα που φιλοξενούνται στη σελίδας μας αυτή μπορεί να δει φωτογραφίες και βίντεο από τη ζωή του και παράλληλα να ακούει ένα σύντομο βιογραφικό σημείωμα του. Τα βιογραφικά των προσώπων διαβάζουν και ηχογραφούν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας. Αισιοδοξούμε ότι στο μέλλον θα μπορέσουν να προστεθούν ακόμα περισσότερες προσωπικότητες και οι μαθητές/τριες μας να έχουν έτσι τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με το έργο σπουδαίων ανθρώπων και να εμπνευστούν.

Κοντού Μαρία (ΠΕ33)

κλικ ΕΔΩ για να ανοίξετε τον σύνδεσμο σε νέα καρτέλα