Ευρωπαϊκά προγράμματα ΠΔΕ Κρήτης

CategoriesΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Ο Μάιος και ο Ιούνιος είναι τα τελευταία τρία χρόνια, για την ΠΔΕ Κρήτης, περίοδος έρευνας και συλλογής δεδομένων για τις ανάγκες ευρωπαϊκών έργων. Δώδεκα σχολεία και των δυο βαθμίδων εκπαίδευσης συνεργάζονται το διάστημα αυτό συμμετέχοντας στις έρευνες για τα ευρωπαϊκά έργα “SaferΚοινωνικές Δεξιότητες και Θεμελιώδη Δικαιώματα για την πρόληψη του εκφοβισμού” και “ImmerseΧαρτογράφηση της ένταξης παιδιών προσφύγων και μεταναστών στα σχολεία”. Η συμμετοχή των μαθητών και η συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς είναι πάντα μια καταπληκτική εμπειρία! Συχνά η έρευνα συνδυάζεται με ενημερωτική συνάντηση για τα Εrasmus. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στους Συλλόγους διδασκόντων του 2ου Γυμνασίου και 3ου Δ.Σ. Ιεράπετρας και 6ου Γυμνασίου Ηρακλείου. Οι στίχοι του Σεφέρη στην πόρτα της Ε’ στο 3ο Δ.Σ. Ιεράπετρας συνοψίζουν εύστοχα το νόημα όλων αυτών των δράσεων “Σ’αυτόν τον κόσμο που ολοένα στενεύει, ο καθένας μας χρειάζεται όλους τους άλλους”.

Βουράκη Αρετή

Υπεύθυνη Ευρωπαϊκών προγραμμάτων ΠΔΕ Κρήτης.

Πηγή: κλικ ΕΔΩ για την πηγή του άρθρου