Εορταστικές Δράσεις στο σχολείο μας για τον εορτασμό της 28 Οκτωβρίου.

CategoriesΔΡΑΣΕΙΣ
  • Φέτος, στα πλαίσια του εορτασμού της επετείου της 28ης  Οκτωβρίου 1940, οι εκπαιδευτικοί του  2ου Γυμνασίου Ιεράπετρας  θέλοντας να επιτύχουν την αποτελεσματικότερη ενημέρωση των μαθητών για τα γεγονότα του 2ου  παγκοσμίου πολέμου, υλοποιώντας την ιδέα της φιλολόγου κα. Πιθαρούλιου Στέλλας, προχώρησαν σε μία βιωματική δράση για να εκλείψουν τα φαινόμενα της άγνοιας των γεγονότων σε μεγαλύτερη ηλικία.Έτσι κάθε ένα από τα 14 τμήματα του σχολείου μας ανέλαβε την ανεύρεση υλικού γύρω από ένα γεγονός  του πολέμου και δημιούργησαν πλακάτ με φωτογραφίες του γεγονότος. Τα θέματα που αναλύθηκαν περιλάμβαναν τον βομβαρδισμό του καταδρομικού πολεμικού πλοίου ΄Ελλη, την Εθνική αντίσταση, τα αίτια του πολέμου, την έννοια του φασισμού, τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, την μάχη της Κρήτης, την πείνα του ?41,τα χωριά που κάηκαν στην Ελλάδα και στην Κρήτη καθώς και την ρίψη των ατομικών βομβών στη Χιροσίμα και Ναγκασάκι.Παρακάτω βλέπετε τις φωτογραφίες της  δουλειάς  που έγινε από όλους τους καθηγητές και τους μαθητές τους οποίους ευχαριστούμε ιδιαιτέρως.
  • Επιπρόσθετα, στα πλαίσια του μαθήματος Πληροφορικής, αξιοποιώντας τις τεχνικές αναζήτησης στον Παγκόσμιο Ιστό, τα παιδιά της Α’ τάξης, δημιούργησαν μια χρονογραμμή, με τα σημαντικότερα ιστορικά γεγονότα από την έναρξη του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου (1939)  έως την λήξη (1945), σε έναν ηλεκτρονικό διαδραστικό τοίχο συζήτησης (Padlet).