Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η 3ημερη εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των μαθητών/τριων της Γ Γυμνασίου του 2ου Γυμνασίου Ιεράπετρας.

Οι 64 μαθητές και μαθήτριες της Γ Γυμνασίου του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου και να ενημερωθούν για τη χρήση του. Κατόπιν σταματησαν στην πόλη του Ναυπλίου όπου ιδιαίτερο ενδιαφέρον προξένησε η φυλακή του Κολοκοτρώνη. Την επόμενη μέρα επισκέφθηκαν τους χώρους του θρυλικού θωρηκτού ” Αβερωφ” ενώ αμέσως μετά ξεναγηθηκαν στη Βουλή των Ελλήνων. Τους μαθητές/τριες υποδέχθηκε στη Βουλη η Βουλευτής Λασιθίου κα Σπυριδάκη και μετά τη ξενάγηση παρακολούθησαν μέρος της συνεδρίασης της Βουλής.

Την τελευταία ημέρα με τη βοήθεια ξεναγού είδαν τα εκθέματα του μουσείου της Βουλής και το βράδυ επέστρεψαν ακτοπλοϊκώς στη Κρήτη. Η επίσκεψη ηταν ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα και με επιτυχία.