Εκκλησιασμός μαθητών

Την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές/τριες και οι καθηγητές/τριες του 2ου Γυμνασίου Ιεράπετρας γιόρτασαν την ημέρα των Τριών ιεραρχών.

Οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να εκκλησιαστούν στον Μητροπολιτικό ενοριακό ναό του αγίου Γεωργίου Ιεράπετρας στον οποίο λειτούργησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κ. Κύριλλος.

Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ο Σεβασμιώτατος μητροπολίτης Ιεραπύτνης κ Σητείας κ Κύριλλος Διαμαντάκης πρόσφερε πρωινό στους μαθητές και τις μαθήτριες και μίλησε μαζί τους για διάφορα θέματα. Οι μαθητές/τριες επέστρεψαν με τις καλύτερες εντυπώσεις από τη συνάντηση με τον Μητροπολίτη.

Την ίδια στιγμή οι μαθητές/ τριες των υπολοίπων τάξεων παρακολούθησαν σχετικό ντοκιμαντέρ με θέμα το βίο των Τριών ιεραρχών.