ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΣΤΟ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

Ενημερωτική συνάντηση με τους μαθητές της Γ΄ τάξης πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 12 Μαΐου 2023 με την υπεύθυνη του ΣΕΠ της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λασιθίου κ. Νεκταρία Φουτάκη.  Η ενημέρωση αφορούσε την μεταγυμνασιακή πορεία των μαθητών σε ΓΕΛ και ΕΠΑΛ . Η κ. Φουτάκη ανέλυσε την φοίτηση στις παραπάνω εκπαιδευτικές δομές και τις δυνατότητες εισαγωγής σε Πανεπιστημιακές σχολές σύμφωνα με την μέχρι τώρα ισχύουσα νομοθεσία. Μετά την παρουσίαση της υπευθύνου του ΣΕΠ, οι μαθητές υπέβαλαν ερωτήσεις και συζήτησαν και έλυσαν τις απορίες που είχαν.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Φουτάκη  για την ενημέρωση και ευχόμαστε στα παιδιά καλή σταδιοδρομία στο νέο μαθητικό τους ορίζοντα.