Εορταστικές Δράσεις στο σχολείο μας για τον εορτασμό της 17ης Νοεμβρίου 2022

Την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Ιεράπετρας η Γιορτή του Πολυτεχνείου για το τρέχον σχολικό έτος. Τη γιορτή ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί Στ. Πιθαρούλιου (ΠΕ02) και Μ. Ρώτα (ΠΕ02) ως διοργανωτές. Πραγματοποιήθηκε παιχνίδι γνώσεων σχετικά με την ιστορία του Πολυτεχνείου, όπου δημιουργήθηκε από τον εκπαιδευτικό Παγώνη Νικόλαο (ΠΕ 02.50) και, υλοποιήθηκε από τον Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου και τους μαθητές. Αφού προβλήθηκε μια ταινία σχετικά με το Πολυτεχνείο με σκοπό να ενημερωθούν οι μαθητές για το θέμα, έπειτα χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Αφού έδωσαν τις απαντήσεις τους η κάθε ομάδα, νικήτρια ομάδα αναγορεύτηκε αυτή που είχε τις περισσότερες απαντήσεις από κάθε τμήμα. Ο αρχηγός της νικήτριας ομάδας παρέδωσε το όνομα της ομάδας και τα ονόματα των συμμετεχόντων με σκοπό να λάβουν το βραβείο. Τα βραβεία δόθηκαν από τον Διευθυντή του Σχολείου και αναρτήθηκαν στις σχολικές αίθουσες. Το κουίζ έγινε παράλληλα και στο Γυμνάσιο ? Λύκειο Φουρφουρά Ρεθύμνου, στο πλαίσιο συνεργασίας του 2ου Γυμνασίου Ιεράπετρας με άλλες σχολικές μονάδες. Οι μαθητές των σχολείων ευχαριστήθηκαν, διασκέδασαν και έμαθαν παίζοντας!

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του σχολείου για τη συμμετοχή τους και τη συνεργασία τους και, στους εκπαιδευτικούς του Γυμνασίου, οι οποίοι συνεργάστηκαν για την επιτυχή διοργάνωση της γιορτής. Ευχαριστίες επίσης και στο Γυμνάσιο- Λύκειο Φουρφουρά για την συνεργασία. Τέλος, δόθηκαν από το 2ο Γυμνάσιο Ιεράπετρας πιστοποιητικά συνεργασίας στα σχολεία του Φουρφουρά και με την σειρά τους, απέστειλαν πιστοποιητικό και ευχαριστήριο προς το σχολείο μας. Και οι δύο σχολικές μονάδες προσβλέπουν σε μελλοντική συνεργασία και περισσότερες δράσεις.